atm-nedir-blog

ATM Nedir?

ATM Nedir?

ATM ismini Asynchronous Transfer Mode kelimelerinin baş harfinden almıştır. Geniş alanda daha fazla bant genişliği gerektiren erişim uygulamalarının altyapısını oluşturmaktadır. Son zamanlarda IP-Ethernet gelişimiyle popülerliğini gittikçe kaybeden ATM, taşıma sistemi olarak varlığını sürdürmektedir. Paket anahtarlamalı iletim tekniğinin bir türü sayılabilecek hücre aktarımını, devre anahtarlama teknolojisinin faydalarını da alarak gerçekleştirir.

Ses, görüntü ve veri gibi farklı yapısal özelliklere sahip trafikleri, aynı platform üzerinden taşır. Gerçek zamanlı veri iletimi için son derece uygun olan donanım bazlı hücre anahtarlaması kullanılan bu iletim tekniğinde, taşıyıcı hücreler sabit olarak 53 byte büyüklüğündedir. 53 byte’tan büyük çerçeveler ATM adaptasyon seviyesi tarafından uygun formata getirilerek iletim sağlanır.

ATM servisinde, Mbit seviyesinden Gbit seviyesine ölçeklenebilir ve QoS (Servis Kalitesi) parametreleri veri iletimi başlamadan önce tahsis/garanti edilir.

 

Donanım bazlı anahtarlama, sabit ve küçük paketlerin varlığı, ATM sisteminin hızlı ve güvenilir olmasını sağlamıştır. Sanal yollar ve kanalların olması ise sisteme esneklik kazandırmıştır. Türk Telekom 2 Mbps ile 622 Mbps arasındaki değişken hızlarda bu hizmetini müşterilerine sunmaktadır.

ATM ÇALIŞMA ŞEKLİ

ATM sistemi bağlantı temelli (connected Oriented) bir iletim tekniğidir. Bu nedenle, iletim başlamadan önce, taraflardan biri bağlantının kurulması için karşı tarafa bir paket gönderir. Bu paket geçtiği yollara ve anahtarlara ihtiyaç duyduğu kaynakların bilgisini kaydeder. Bu yollara sanal yol (Private Virtual Path) denir. Her bağlantı kendine özel bir kimlik taşır ve eğer kalıcı bir bağlantı olacaksa anahtarlar üzerinde bu bilgiler saklı tutulur.

Bağlantı kurulduğunda, iletimi oluşturan hücreler başlık bilgisini de taşıdığından, ATM anahtarları gelen hücreleri hangi yoldan ileteceklerini bilirler. Hücreler birbirini takip ederek bu sanal yollarda ilerler fakat hücre kaybının olup olmadığı genelde kontrol edilmez.

Hücreler Kanal belirteçleri kullanılarak (VPI/VCI) anahtarlanır ve bağlantı temelli, yani veri iletimi başlamadan önce kaynak tahsisi yapılır.

ATM HÜCRE YAPISI

ATM teknolojisinde gönderilen her hücre standart olarak 53 byte büyüklüğündedir.Sabit büyüklükteki bu 53 byte hücre, 5 byte başlık ve 48 byte payload kısmından oluşur.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>